web
stats
METRO İSTANBUL TERMO PLASTİK POLİÜRETAN VE PASLANMAZ ÇELİK HİSSEDİLEBİLİR YÜZEYLER
Metro İstanbul Termo Plastik Poliüretan ve Paslanmaz Çelik Hissedilebilir Yüzeyler

Metro İstanbul (Altunizade), Türkiye´nin ilk ve en büyük hissedilebilir yüzey üreticisi Tayneks´in hem TS 13720 hem TSE K 484 belgeli termo plastik poliüretan ve paslanmaz çelik hissedilebilir yüzey imalatı ve uygulaması ile körler ve görme engelliler için erişilebilir hale gelmiştir.

Metro İstanbul'un Altunizade Durağı için tercihi sarı termo plastik poliüretan (TPU) üzeri paslanmaz çelik (AISI 304) hissedilebilir yüzeyler ve uygulaması sayesinde kör ve görme engelli bireyler bağımsızca ve özgürce toplu taşıma kullanabilme ve gezebilme imkanına kavuşmuştur.

 

Peki körlerin ve görme engellilerin hayatlarını kolaylaştıran termo plastik poliüretan üzeri paslanmaz çelik hissedilebilir yüzeyler nedir?

Termoplastik poliüretan üzeri paslanmaz çelik hissedilebilir yüzeyler; hem görme engelliler hem az görenler tarafından gerek beyaz bastonla gerek ayakkabı tabanıyla gerekse kısıtlı görme yetisiyle algılanabilen, çevre zeminle farklı kabartma bir profile ve ışıklılık zıtlığına sahip olduğu için kolaylıkla ayırt edilebilen, termoplastik poliüretan ve paslanmaz çelik malzemelerin birleşimiyle üretilen ve uygulanan ürünlerdir.

Peki termo plastik poliüretan üzeri paslanmaz çelik hissedilebilir yüzeylerin çeşitleri ve kullanım amaçları nedir?

Termoplastik poliüretan üzeri paslanmaz çelik hissedilebilir yüzeyler; hissedilebilir uyarı yüzeyleri (uyarıcı noktalar / kubbeler) ve hissedilebilir takip yüzeyleri (kılavuz çizgiler / çubuklar / izler) olarak ikiye ayrılmaktadır.

Hissedilebilir uyarı yüzeyleri; rampa başları ve sonları, kapı girişleri ve çıkışları, merdiven başları ve sonları, asansör girişleri ve çıkışları, danışma veya engelli bankosu önü, dönüşler gibi çevredeki tehlikelere ve karar noktalarına dikkat çekmek amacıyla kullanılmaktadır.

Hissedilebilir takip yüzeyleri ise yürüyüş doğrultusunu ve güzergahını belirtmek amacıyla kullanılmaktadır.

 

Tayneks'in hem TS 13720 hem TSE K 484 belgeli termo plastik poliüretan üzeri paslanmaz çelik hissedilebilir yüzey üretimleri, hissedilebilir yüzey uygulamaları, hissedilebilir yüzey fiyatları hakkında daha fazla bilgi edinmek için engelsiz@tayneks.com adresine elektronik posta gönderebilirsiniz.

 

Ayrıca İstanbul, Ankara, İzmir, Trabzon, Adana, Antalya, Bursa, Kayseri, Konya ve daha birçok şehrimizdeki hissedilebilir yüzey uygulamalarımıza ait görsellere referanslar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.